TÜMAŞ TÜRK MÜHENDİSLİK MÜŞAVİRLİK VE MÜTEAHHİTLİK A.Ş.
PETROL & GAZ & ENERJİ
TÜMAŞ, kuruluşundan bu yana Türkiye'nin bütün bölgelerine dağılmış birçok petrol & gaz & enerji tesislerinin mühendislik ve müşavirlik hizmetlerini gerçekleştirmiştir. TÜMAŞ, geleneksel teknolojilerden kaynakların korunmasını sağlayan ve çevresel etkiyi azaltan yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimi gibi yöntemleri içeren birçok alanda tecrübeye sahiptir. Bugün, TÜMAŞ enerji alanındaki bünyesindeki uzmanlarının beceri ve deneyimleri ile enerji sektöründeki hizmetlerine devam etmektedir. TÜMAŞ, çevre üzerinde enerji santrallerinin etkilerini azaltarak ve güvenli-verimli enerji temini sağlayarak müşterilerine hizmet vermeyi hedef edinmiştir.

Teknik ekibimiz tarafından petrol & gaz & enerji sektöründe hizmet sağlanan tesisler şu şekildedir;
  • Ham Petrol ve Petrol Ürünleri Boru Hatları 
  • Doğal Gaz Boru Hatları
  • Yüksek Basınçlı Buhar Hatları
  • POL Tesisleri 
  • Tank Çiftlikleri ve Pompa İstasyonları (API 650 Standardı ile)
  • Yüzer Tavanlı & Gömülü Tanklar (API 650 Standardı ile)
  • Termik Santraller
  • Rüzgâr Enerjisi
  • Jeotermal Enerji
Doğal Gaz iletimi, depolanması ve dağıtımı son yıllarda bütün dünyada öne çıkmakta olan bir sektördür. Bu konuda Türkiye hem geniş iç tüketim kapasitesi, hem de Asya ve Avrupa arasında önemli bir konumda bulunması nedeni ile doğal gaz sektöründe önemli yatırımlar içinde bulunduğu bir ülke durumundadır. TÜMAŞ bu sektörde boru hatlarına ait hem planlama ve fizibilite, hem de projelendirme ve danışmanlık konusunda hizmet vermektedir. Türkiye’deki mevcut doğal gaz hatlarının ilk olarak yapılanmasını sağlayan BOTAŞ Doğal Gaz İletim Hatları Mühendislik Hizmetleri Projesi (NGTL) TÜMAŞ liderliğindeki uluslararası iş ortaklığı tarafından gerçekleştirilmiştir. Bunun yanı sıra son yıllarda İGDAŞ Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen birçok doğal gaz iletim hattı ve tesisine ait mühendislik ve müşavirlik projelerinde TÜMAŞ hizmet vermektedir.

TÜMAŞ ham petrol ve petrol ürünleri depolama tesislerinde ve iletim hatlarında da büyük deneyime sahiptir. TPAO bünyesinde bulunan çok sayıda petrol üretim ve depolama tesisinin temel ve detay mühendislik hizmetlerinde TÜMAŞ’ın imzası bulunmaktadır. TÜMAŞ tarafından Bakü – Tiflis – Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı Projesi kapsamında pompa istasyonları mühendislik hizmetleri de dahil olmak üzere hem BOTAŞ’a hem de özel sektöre birçok proje yapılmıştır.  Milli Savunma Bakanlığı tarafından Türkiye’deki Akaryakıt Boru Hattı Projelerinin büyük bir kısmının mühendislik müşavirlik hizmetleri TÜMAŞ tarafından gerçekleştirilmiştir.       
Bunlar ile birlikte BOTAŞ Marmara LNG Terminali ilk kurulum ve genişleme aşaması mühendislik, proje yönetimi ve denetim ve kontrollük hizmetleri TÜMAŞ’ın yerel firma olarak bulunduğu konsorsiyum tarafından sağlanmıştır.