TÜMAŞ TÜRK MÜHENDİSLİK MÜŞAVİRLİK VE MÜTEAHHİTLİK A.Ş.
ULUSLARARASI BİRLİKTELİKLER
TÜMAŞ, 8. Cumhurbaşkanımız Sn. Turgut ÖZAL tarafından 1969 yılında  %49 Kamu, %51 özel  hissesi ile KÖİ, Kamu Özel İşbirliği statüsünde, hizmet sektöründe dünyadaki ilk örneklerinden biri olarak kurulmuştur; o tarihte  %40 özel hissesi  yabancıydı. TÜMAŞ kuruluş amacı olan 'Türkiye'deki mühendislik, mimarlık, müşavirlik sektöründe öncülük' misyonunu daima uluslararası standartlarda sürdürmüştür. Bu standarda, üyesi olduğu ve hizmet sunduğu uluslararası finans teşkilatları ile çalışarak ulaşmıştır. Ayrıca dünya coğrafyasındaki önde gelen firma, grup ve  kuruluşlar ile işbirliği içerisinde bu standardın sürdürülebilirliğini sağlamıştır. 

45 yıldır birçok yabancı firmayla proje kapsamında işbirliği yapan TÜMAŞ  öncülüğünü vurgulayacak şekilde  yeni bir politikasını daha hayata geçirmiştir. TÜMAŞ son bir kaç yıldan beri, dünyada sektörlerinde lider firma ve grupları belirleyerek onlarla geniş kapsamlı MOU, Memorandum of Understanding for Cooperation, İşbirliği Mutabakat Zabıtları imzalamaktadır. 

Söz konusu bu anlaşmalar ilgili kuruluşların Ankara'daki Büyükelçiliklerinde, Büyükelçilerin ev sahipliği ve şahitliğinde özel ve kamu sektörden seçkin davetliler huzurunda TÜMAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Zafer Heperler ve muadil kuruluş CEO/YKB 'nı tarafından imzalanmaktadır. 

Bu girişimlerin esas amacı know-how/teknoloji transferi olmakla beraber aynı zamanda diğer bir amacı da ülkemiz özel ve kamu sektörüne  kalifiye teknik elaman kaynağı yaratabilmektir.  Böylece başta nükleer ve yenilenebilir enerji sektörleri olmak üzere birçok yeni nesil sektörde hizmet ve imalatın yerlileştirme sürecine ivme kazandırmak hedeflenmektedir. Bu tür anlaşmalara son örnekler olarak;
 TÜMAŞ – RMJM BİRLİKTELİĞİ
TÜMAŞ Türk Mühendislik Müşavirlik ve Müteahhitlik Anonim Şirketi ile İngiliz mühendislik şirketi RMJM arasında 10 Nisan 2014 tarihinde mutabakat zaptı imzalandı. İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği'nde düzenlenen törene Büyükelçi Richard Peter MOORE ve iki mühendislik şirketinin yetkilileri katıldı. İmza töreninde konuşan Büyükelçi MOORE, şunları kaydetti: "İngiliz ekonomisi, zorlu ekonomik dönemini geride bıraktıkça Türkiye'ye olan ihracatının artacağına eminim. Çünkü Türkiye sadece dinamik bir piyasa değil aynı zamanda Kafkasya ve Orta Asya'ya açılan bir kapı. Dolayısıyla iki firma arasında imzalanacak mutabakat zaptından dolayı burada sizi ağırlamaktan gurur duyuyorum. ” MOORE, RMJM'nin Türkiye piyasasında 15 yıllık deneyime sahip olduğunu belirterek "Bu anlaşmaya taraf olması, Türk ekonomisin uzun vadedeki potansiyeli için de bir güvenoyu aslında" dedi. İmzalanan mutabakat zaptı çerçevesinde tarafların mühendislik ve müşavirlik alanında işbirliğine gitmesi öngörülüyor.
 

TÜMAŞ – TÜV SÜD BİRLİKTELİĞİ
TÜMAŞ Türk Mühendislik Müşavirlik ve Müteahhitlik Anonim Şirketi ile Alman mühendislik şirketi TÜV-SÜD arasında 08 Eylül 2014 tarihinde mutabakat zaptı imzalandı.

Almanya'nın TÜV SÜD ve Türkiye'nin TÜMAŞ Grupları yaklaşık iki asırlık tecrübelerini birleştirdi.  İlk ortak girişimlerini nükleer alanda yapan Türk ve Alman gruplar bütün sektörlerde işbirliği yapmak için anlaşmaya vardılar.

Almanya Büyükelçisi Sn. Eberhard POHL'un ev sahipliği ve şahitliğinde TÜMAŞ ve TÜV SÜD'ün CEO'ları Sn. Zafer HEPERLER ve Sn. Ferdinand NEUWIESER 8 Eylül 2014'de Almanya Büyükelçiliğinde İşbirliği Mutabakat Zaptı imzaladılar.
 

TÜMAŞ – FCG INTERNATIONAL BİRLİKTELİĞİ 

FCG, Finnish Consultant Group ile TÜMAŞ+SAFEGE(Belçika)+FCG ortaklığında yürütülmekte olan AB IPA, Instrument for Pre Accession, fonlu; Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (DİSKİ) Diyarbakır Su ve Atık Su Projesi Teknik Destek ve Kontrollük Hizmetleri İşinin yanı sıra FCG ile; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, Organize Tarım ve Hayvancılık Bölgeleri Daire Başkanlığı’na, yenilenebilir enerji konseptinde, hayvansal ve bitkisel atık işleyen Türkiye çapında uygulaması olacak tip biogaz tesisleri projelendirilmesi çalışmaları da sürmektedir. Aynı zamanda çeşitli sektörlerde Avrupa Birliği IPA projelerine beraber başvurulmakta olup yakın zamanda IPA — Supervision of works for development of winter tourism corridor in Erzincan and Karsişi için kısa listeye kalınmıştır.  
 

TÜMAŞ – SPERRY RAIL + PROTHEM BİRLİKTELİĞİ

TÜMAŞ ulaştırma sektöründe de bilhassa demiryollarında ağırlıklı olarak faaliyet göstermektedir. Ankara İstanbul YHT kontrolluğundan, Kayseri YHT Tren Garı tasarım ve kontrolluk, Ankara YHT Garı kontrolluğuna kadar TCDD ile çok yakın işbirliği halindedir. Bu cümleden olmak üzere üzere NDT, Non Destructive Testing, ultrasonik Tahribatsız Muayene konusunda dünya lideri olan İngiliz SPERRY RAIL ve yakın zamanda bünyesine kattığı  Alman PETHOPLAN firmaları ile işbirliği anlaşmaları imzalanmıştır.  TCDD’nin AR-GE birimi DATEM, Demiryolları Araştırma Teknoloji ve Eğitim Merkezi, ile ortak AR-GE çalışmaları ve sınırlarımız dışına da hizmet verecek şekilde uluslar arası fonlar kullanılarak Ankara’da Tahribatsız Muayene Eğitim Merkezi kurulması konusunda görüşmeler sürmektedir. 
 

TÜMAŞ – MCGEOCH INTERNATIONAL BİRLİKTELİĞİ

McGeoch International, LED aydınlatma konusunda askeri savaş gemileri, denizaltılardan, toplu taşım araçları (demiryolları ağırlıklı)na kadar komple LED aydınlatma sistemlerini projelendirip özel imalatını yapan ve uluslararası işlere imza atmış bir İngiliz firması. Türkiye’de öncelikli olarak TCDD YHT projeleri için LED aydınlatma sistemleri geliştirebilmek üzere firma ile İş Birliği Anlaşması imzalanmıştır. 
 

TÜMAŞ – CH2M HILL + HALCROW BİRLİKTELİĞİ

CH2M HILL, uluslar arası düzeyde, hemen her sektörde  müşavirlik, tasarım, inşaat ve işletme hizmetleri veren bir Amerika Birleşik Devletleri firmasıdır. Yakın zamanda İngiliz demiryolları şirketi Halcrow’u da bünyesine katan Amerikalı kuruluş ile her sektörde iki ülke ve dünyada ortak projelerde çalışmak üzere İş Birliği Anlaşması imzalanmıştır. TÜMAŞ’ın kuruluş amaçlarına uygun olarak nükleer sektörden Türkiye’nin mega projelerine kadar; 3. Havaalanı, İstanbul Kanal, 3.Köprü v.b. CH2M HILL ile işbirliği çalışmaları yapılmaktadır. Ayrıca demiryolları sektöründe uluslar arası bir üne sahip olan İngiliz menşeli HALCROW ile de ortak proje araştırmaları da devam etmektedir.