TÜMAŞ TÜRK MÜHENDİSLİK MÜŞAVİRLİK VE MÜTEAHHİTLİK A.Ş.
Toros Devlet Hastanesi Genişletme Projesi
İdare: Sağlık Bakanlığı
Proje Süresi: 2004-2004
Yer Mersin
      
DİĞER PROJELERİMİZ

Projenin Kısa Açıklaması: Toplam 29.000 m2 olarak ihale edilen Sağlık Bakanlığı Toros Devlet Hastanesi Tevsii Projesi sonuç olarak 43.643 m2 büyüklüğe 458 adet hasta yatağı, 42 adet yoğun bakım yatağı, 27 adet hemodiyaliz hasta yatağı olmak üzere toplam 527 yatak olarak gerçekleşmiştir.
Sağlık Bakanlığı Toros Devlet Hastanesi kompleksinde 9 adet bina bulunmaktadır. Mevcut ek poliklinik binası ve yeni yapılacak olan ilave blokta tüm poliklinikler, laboratuarlar, röntgen ve radyoloji bölümleri yer almaktadır.
Mevcut A - B - C Bloklar yıkılacak Ana Hastane Bloğu A1 - A2 Blokta ve A3 - A4 Blokta planlanmıştır.
Yine mevcut Hasta Yatak Blokları yıkılarak B - C - D Bloklardan oluşan yeni hasta yatak blokları planlanmış ve bu şekilde çağdaş, standartlara uygun olarak ve deniz manzarasına açık şekilde planlanmış, ayrıca ara bağlantı koridorlarıyla ana hastane bloğuna ve idare bloğuna geçiş sağlanmıştır. Mevcutta doğum evi olarak kullanılan blok ise hemodiyaliz ve fizik tedavi bölümleri ve yine bu bölümlere ait yatak üniteleri olarak planlanmıştır. Ayrıca tüm komplekse hizmet edecek olan ısı merkezi, su deposu ve trafo binası projelendirilmiştir.

TÜMAŞ Sorumluluğu: Tasarım Hizmetleri