TÜMAŞ TÜRK MÜHENDİSLİK MÜŞAVİRLİK VE MÜTEAHHİTLİK A.Ş.
Kocaeli Üniversitesi Uygulama Hastanesi, Tıp Fakültesi ve Araştırma Merkezi Projesi
İdare: Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü
Proje Süresi: 2001 – 2007
Yer Kocaeli
      
DİĞER PROJELERİMİZ

Projenin Kısa Açıklaması: Hastane kompleksi 570 yatak (300 hasta/gün poliklinik) kapasiteli, 12.125 m2 bina oturum alanı, 56.000 m2 saha alanı ve toplam 67.500 m2 inşaat alanına sahip olup, bodrum kattaki 256 adet çelik izolatör üzerinde tesis edilen 7 adet izolatörlü bloktan, K Blok tamamen betonarme, diğer izolatörlü bloklar (G,P,I,N,M,L) ise betonarme ve çelik konstrüksiyon kompozit sistemdir. Diğer betonarme 1 ve 2 katlı bloklar (F,H,J,U,V,O,S,T) dışında, Radyoloji Binası (Y Blok) ile birlikte hastane kompleksi toplam 17 bloktan oluşmaktadır.

Bilgisayar otomasyonu ile poliklinikler, ameliyathaneler, yoğun bakımlar, doktor ve hemşire odaları gibi her noktadan hastaların dosyalarına ulaşmak mümkündür. Ayrıca hastanede kartlı geçiş, interkom, paging, merkezi saat yangın algılama ihbar, anons ve müzik yayını sistemleri mevcuttur.

Hastane projesi Türkiye’de ilk kez sismik izolatörler kullanılan hastanedir. Deprem anında izolatörler sayesinde sağa ve sola hareket edebilen binanın diğer örnekleri, sadece Amerika ve Japonya'da bulunmaktadır. İnşaatında 2.700 ton çelik kullanılan hastanede, ısıtma ve soğutma işlemleri hijyenik klimalarla yapılmaktadır.

Türkiye'nin ilk sismik izolatörlü hastanesi olma özelliğine sahip bu projede, mevcut olan 16 ameliyathanede laminarflow havalandırma sistemi kullanılmaktadır. Ameliyathaneler ses ve görüntü sistemleri ile 220 kişilik konferans salonu ve fakülte sınıflarına bağlanmıştır.

TÜMAŞ Sorumluluğu: Tasarım Kontrollüğü ve Saha Kontrollük Hizmetleri