TÜMAŞ TÜRK MÜHENDİSLİK MÜŞAVİRLİK VE MÜTEAHHİTLİK A.Ş.
Kafkas Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Projesi
İdare: Kafkas Üniversitesi Rektörlüğü
Proje Süresi: 2007-2007
Yer Kars
      
DİĞER PROJELERİMİZ

Projenin Kısa Açıklaması: Toplamda 30.000 m2 olarak ihale edilen 200 Yataklı Araştırma ve Uygulama Hastanesi Projesi 229 adet hasta yatağı, 25 adet yoğun bakım yatağı, 11 adet hemodiyaliz hasta yatağı olmak üzere toplam 30.567 m2 alana sahip olacak şekilde 265 yatak kapasiteli olarak projelendirilmiştir.
Araştırma ve Uygulama Hastanesi temel olarak üç ana bloktan oluşmaktadır. A Blokta (A1 - A2 - A3) poliklinikler, laboratuarlar, röntgen ve radyoloji bölümleri, eczane yer almaktadır. A Blok zemin + normal kat olmak üzere toplam 2 katlı, 7.615 m2’lik betonarme bir yapı olarak projelendirilmiştir. Çatı sistemi 32 metre açıklıklı çelik makas olup, 188 ton çelik kullanılarak tasarlanmıştır.
B Blokta (B1 - B2) acil servis, kan merkezi, hemodiyaliz, ameliyathaneler, yoğun bakım üniteleri, merkezi sterilizasyon, morg, tıbbi atık, mutfak ve çamaşırhane, tıbbi gaz, servis avlusu, idari bölüm, depo, arşiv, eşanjör ve su deposu planlanmıştır. B blok bodrum + zemin + normal kat olmak üzere toplam 3 katlı 11.274 m2’lik betonarme bir yapı olarak projelendirilmiştir. Çatı sistemi 39 metre açıklıklı çelik makas olup, 202 ton çelik kullanılarak tasarlanmıştır.
C Blokta ise (C1 - C2) hasta yatak üniteleri ve doğum bölümü bulunmaktadır. Ayrıca ara bağlantı koridorlarıyla A, B ve C Bloklara geçişler sağlanmıştır. C Blok bodrum + zemin + 3 normal kat olmak üzere toplam 5 katlı 11.156 m2’lik betonarme bir yapı olarak projelendirilmiştir. Çatısı çelik makas çatı olarak yapılmıştır. Çatı sistemi 30 metre açıklıklı çelik makas olup, 115 ton çelik kullanılarak projelendirilmiştir.
Ayrıca komplekse hizmet edecek trafo - jeneratör ve kök hücre binaları projelendirilmiştir.
 
TÜMAŞ Sorumluluğu: Tasarım Hizmetleri