TÜMAŞ TÜRK MÜHENDİSLİK MÜŞAVİRLİK VE MÜTEAHHİTLİK A.Ş.
Ankara-Polatlı-Afyonkarahisar-Uşak-İzmir Projesi Polatlı-Afyon Kesimi Projesi
İdare: TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü
Proje Süresi: 2011-2012
Yer Afyon - Ankara -
      
DİĞER PROJELERİMİZ

Projenin Kısa Açıklaması: Ana Proje; Ankara İzmir Arası Yüksek Hızlı Tren Projesi olup Ankara-(Polatlı)-Afyonkarahisar, Afyonkarahisar-Uşak ve Uşak-Manisa-İzmir etaplarından oluşmaktadır. Ana proje ile birlikte yılda 6 milyon yolcu taşınması hedeflenmektedir. Toplam uzunluğu 624 km olan projenin tamamlanması ile birlikte Ankara - İzmir arasındaki seyahat süresi 3 saat 30 dakika olacaktır. Danışmanlık hizmetleri ilk etap olan Ankara (Polatlı) - Afyonkarahisar kesimini kapsamakta olup toplam 167 km’lik hızlı tren projesine ait proje kontrollüğü ve ihale dokümanlarının hazırlanması hizmetleri yer almaktadır.
 
Polatlı – Afyonkarahisar Hızlı Tren Projesi Türkiye’nin belli başlı büyük şehirleri olan Ankara  Afyon – Uşak ve İzmir şehirlerinin bağlantısı amacıyla tasarlanmıştır. Bu sayede daha hızlı ve güvenli bir ulaşım sağlanacağı gibi hava kirliliğinin de önlenmesi amaçlanmıştır.
Afyonkarahisar Yüksek Hızlı Tren Projesi kapsamında, en kısası 200 metre ve en uzunu 5.025 metre olan toplam 8 tünel, 2 kesme-kapa tüneller, 15 viyadük inşa edilecektir. 48 milyon metreküp kazı v e 16 milyon metreküp toprak dolgu toprak işleri olarak yapılacaktır.
 
TÜMAŞ Sorumluluğu: Tasarım Hizmetleri